Ambiwalentna Anomalia Ambiwalentna Anomalia
5018
BLOG

A POZA TYM WCALE NIE JEST BIAŁO-CZERWONA...

Ambiwalentna Anomalia Ambiwalentna Anomalia Kultura Obserwuj notkę 23

Zbyt długa notka odstrasza czytających. Nie chcę tego, dlatego postanowiłem zasiać trochę wątpliwości na temat naszych barw narodowych, dając czytającym asumpt do samodzielnego poszukania. Wzbudzić w czytających ciekawość stwierdzając jedynie dwa fakty dotyczące naszych barw narodowych.

Barwy flagi polskiej, jak wszyscy wiemy, są złożone z dwóch poziomych pasów: białego oraz czerwonego i w bezpośredni sposób nawiązują do kolorystyki godła państwowego, które stanowi orzeł biały na czerwonym polu. Zgodnie z zasadami heraldyki pas górny reprezentuje białego orła, a dolny czerwone pole tarczy herbowej, które od wieków możemy określić jako odcień czerwieni. Kolory te według symboliki używanej w heraldyce mają następujące znaczenie:

  1. Koloru białego używa się w heraldyce, jako reprezentację srebra. Oznacza on także wodę, ale także w sferze wartości duchowych: czystość i niepokalanie.
  2. Kolor czerwony jest symbolem ognia, a w sferze wartości duchowych oznacza odwagę i waleczność. Co ciekawe, dawniej polską barwą narodową był karmazyn, który stanowił symbol dostojeństwa i bogactwa. Był powszechnie uważany za najbardziej dostojny z kolorów, dlatego bardzo często był używany przez władców. Wynikało to z faktu, że dawniej cena tego barwinka (karmazynu) była bardzo wysoka i stać było na niego tylko najbogatszych, co w naturalny sposób stało się wyznacznikiem wysokiego statusu społecznego.

O ile określenie naszej flagi narodowej, jako „biało-czerwona” jest, w rozumieniu potocznym prawidłowe, o tyle, gdy zdamy sobie pytanie: jaki jest ten biały i jaki ten czerwony kolor natrafiamy na ciekawe informacje.

Zgodnie z załącznikiem do ustawy opisujących barwy narodowe, kolor biały na fladze polskiej przypomina bardziej kolor srebrnobiały czy „złamany biały” niż "biały" czy "śnieżnobiały”. W naszej świadomości funkcjonuje jednak potoczne określenie „biały” i nic więcej. Biel wchodząca w skład barw Polski do 1980 była określana przymiotnikowo, bez podawania jej parametrów. Ustawa z 1980 precyzyjnie określiła: biel ustalona w załączniku do ustawy z 31 stycznia 1980 roku nie jest idealnie biała. Ustalono dla bieli parametr jasności Y=82; a idealna biel powinna mieć ten parametr równy około 100. A zatem nasza polska biel nie jest ideałem.

Zapis szesnastkowy naszej narodowej bieli: #E9E8E7

Podobnie jest z czerwienią na naszej fladze narodowej. Można powiedzieć, że jest ona odcieniem karmazynowym czy cynobrowym, a nie stricte czerwonym. Wynika to z faktu, o którym wspomniałem kilka zdań wyżej: barwnik karmazynowy był wyjątkowo drogim. A zatem nie jest to kolor charakterystyczny dla bolidów Ferrari czy krzykliwej czerwonej szminki, ale raczej czerwień „złamana” odcieniem krwi czy tryskawek.

Kolorami farb, które spełniają podane kryteria są trzy odcienie ze wzornika Natural Color System: S1080-R, S1080-Y90R oraz 1085-Y90R;  RAL3018, (który możemy określić potocznie, jako „truskawkowy”.

Po przeliczeniach na system RGB w zapisie szestnastkowym nasza narodowa czerwień tp #D4213D.

 

A więc wcale nie biało - czerwona.

 

Pozdrawiam

Prosta i tania reklama w Internecie sprzedawana za pomocą AdTaily(PLALLADTAILY0002) WAU_tab('9bn09paqq57v', 'bottom-center')

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura